¡Nieuws Parkinson, verkeer en meer! 20-05-2026



Elderly couple in a car with speech bubbles about Parkinson's and driving questions
Autorijden met vragen over Parkinson en verkeersveiligheid, en andere reismogelijkheden
© Autorijden en Parkinson(isme)

‘1 op de 22 mensen krijgt Parkinson in zijn leven’
Parkinson is dichterbij dan je denkt 


<7th World Parkinson Congress 24-27 May 2026 Phoenix Arizona US > < EXTRA TOPIC: nieuw boek en boekpresentatie ‘En wat is uw beroep’, auteur Hans van Geluk > – < Online ParkinsonNet congres 2026:10 juni 2026 > –

👀

Parkinson

Regelen van zorg / Parkinsonisme Vereniging –

Behoeftepeiling Parkinson Vereniging / Parkinsonisme Vereniging –

Inschrijving geopend: PARKINSON DE WERELD UIT FIETSEN, 29 augustus, Gouda / Fietsen voor Parkinson Gouda –

Vacature: Marketingcommunicatie adviseur voor het net gelanceerde platform: Parkinson.nl / Parkinsonisme Vereniging –

Vacature: Allround 
Fondsenwerver
/ ParkinsonNederland –




Vereniging voor aangepast sporten ISV Gouda en Omstreken richt zich op mensen met een lichamelijke of licht verstandelijke beperking die bij ons aangepast kunnen sporten. Wij zijn een enthousiaste vereniging waarin naast sporters ook veel vrijwilligers een bijdrage leveren.


I’m ParkiBot, a conversational-AI for the Parkinson’s Disease community. I’m not a medical professional, more like a librarian who reads a lot, so…. what would you like to know?

ParkiBot


Uitgelicht

Lorem ipsum sit dolor quaque repellum dicet, Laat er pijn zelf zijn, en laat het gezegd worden dat het afstoot

Zelfs na vijfhonderd jaar weet Leonardo da Vinci (1452-1519), kunstenaar, uitvinder en renaissance mens bij uitstek, ons nog steeds te boeien en voor raadsels te stellen. Deze indrukwekkende verzameling aantekeningen, schetsen en tekeningen zal de lezer nog dichter bij de geest van de maker ervan brengen.

‘Hij die zijn meester niet overtreft is een armzalige leerling’ 


Leonardo da Vinci (1452-1519) wordt beschouwd als een renaissance mens bij uitstek. Schilder, tekenaar, uitvinder, theoreticus en leraar: de bijdragen die deze grote geest heeft geleverd aan de beeldende kunsten, literatuur, wetenschap en technologie zijn ontzagwekkend.


Tijdens zijn leven hield Leonardo tal van aantekenboeken bij. Het precieze aantal blijft onbekend, omdat de bladen pas honderden jaren na zijn dood weer boven water kwamen en in modern Italiaans, Frans, Duits en Engels werden uitgegeven. Het werk dat ons nu bekend is bevat echter meer dan 7000 pagina’s met aantekeningen en schetsen. De oorspronkelijke bladen zijn verzameld in manuscripten of codici en zijn voor het merendeel ondergebracht in Europese collecties.


Leonardo noemde zijn notitieboeken ‘een ordeloze verzameling, genomen uit vele bladen die ik hier heb gekopieerd in de hoop ze later op orde te brengen, elk op zijn plaats volgens het behandelde onderwerp.’ Hij stierf voor hij deze taak kon volbrengen en liet het werk over aan volgende generaties geleerden en vertalers. Een kolossale opdracht. De enorme reikwijdte aan onderwerpen en de gedetailleerde illustraties getuigen van een onverzadigbare geest met een buitengewoon vermogen tot observatie en deductie. Kenmerkend is een zekere mate van chaos of verwarring, omdat veel teksten in het oorspronkelijke manuscript van rechts naar links waren geschreven, in een vreemd dialect of met cryptische afkortingen. Wat echter doorklinkt, in een ware symfonie van woorden en beelden, zijn de talloze verfijnde studies van architectuur, menselijke anatomie, schilderkunst en tekenkunst, mechanische uitvindingen, plantkunde, vliegtuigbouw, landkaarten en nog veel meer.


Uit het bijzonder mooie geïllustreerde boek ‘Leonardo da Vinci Notities’


Onder redactie van H Anna Suh



(Bron: Michaelokun op Substack)




Kunnen we de ziekte eerder opsporen, beter begrijpen en persoonlijker behandelen?


Kunstmatige intelligentie heeft zijn intrede gedaan in de diagnose van de ziekte van Parkinson, en veel artsen en mensen met Parkinson stellen zich dezelfde vragen.
Kan een computer de ziekte van Parkinson echt beter herkennen dan een neuroloog?
Zullen AI-artsen vervangen?
Kunnen we algoritmes vertrouwen die getraind zijn op duizenden MRI-scans en metingen van draagbare sensoren? Wat gebeurt er als de AI het mis heeft?

Dit zijn geen sciencefictionvragen meer.

Ze spelen zich nu af in klinieken en onderzoekscentra over de hele wereld. De opwinding is reëel, maar de controverse evenzeer. De ziekte van Parkinson blijft een klinische diagnose, en geen enkele computer kan momenteel de expertise van een ervaren neuroloog gespecialiseerd in bewegingsstoornissen vervangen. Toch beginnen AI-tools voor het eerst in de geschiedenis patronen te detecteren die onzichtbaar zijn voor het menselijk oog, en ze zouden de manier waarop we de ziekte van Parkinson diagnosticeren en begrijpen in het komende decennium fundamenteel kunnen veranderen.

Een van de grootste recente doorbraken is te danken aan een technologie genaamd AIDP, die staat voor Automated Imaging Differentiation for Parkinsonism (geautomatiseerde beeldvormingsdifferentiatie voor parkinsonisme).

In 2025 gaf de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) toestemming voor klinisch gebruik van dit op MRI-gebaseerde AI-systeem, ontworpen om de ziekte van Parkinson (PD) te onderscheiden van multipele systeematrofie (MSA) en progressieve supranucleaire parese (PSP). Dit is belangrijk omdat deze aandoeningen in een vroeg stadium vaak erg op elkaar lijken en zelfs ervaren specialisten moeite kunnen hebben om ze van elkaar te onderscheiden.

AIDP werkt door een standaard 3-Tesla MRI-scan te analyseren met behulp van geavanceerde diffusiebeeldvorming en machine learning-algoritmen, zogenaamde support vector machines. In plaats van simpelweg naar hersenbeelden te kijken zoals mensen dat doen, meet de AI microscopische patronen van degeneratie en veranderingen in “vrij water” in meerdere hersengebieden. In een groot, door de NIH gefinancierd multicenteronderzoek op 21 locaties van de Parkinson Study Group behaalde het systeem een ​​opmerkelijke nauwkeurigheid bij het onderscheiden van PD, PSP en MSA, en bij een subset van patiënten kwamen de voorspellingen in meer dan 93% van de gevallen overeen met de bevindingen van de autopsie. Voor patiënten en hun families is dit potentieel een revolutionaire verandering, omdat een standaard MRI-scan nu diagnostische informatie kan opleveren die voorheen jarenlange klinische observatie vereiste.



Na de diagnose helpen AI-onderzoekers ook een cruciale waarheid te begrijpen: de ziekte van Parkinson is niet één enkele ziekte. Steeds meer wetenschappers geloven dat Parkinson een verzameling biologisch verschillende aandoeningen vertegenwoordigt die toevallig overlappende symptomen hebben.

Een recente studie onder leiding van Chang Su, Fei Wang en collega’s gebruikte machine learning en deep learning om jarenlange klinische progressiegegevens, beeldvorming, biomarkers in het ruggenmergvocht, genetica en transcriptomics te analyseren.

Het team identificeerde drie belangrijke subtypes van de progressie van Parkinson, de zogenaamde “PACE”-subtypen: een “Inching Pace”-vorm met langzame progressie, een “Moderate Pace”-vorm en een “Rapid Pace”-subtype dat geassocieerd wordt met ontsteking, oxidatieve stress en een snellere achteruitgang. Dit onderzoek is belangrijk omdat het voorspellen van de progressie van Parkinson decennialang een lastige opgave is gebleven. Sommige mensen leiden jarenlang een relatief stabiel leven, terwijl anderen snel achteruitgaan.
AI kan ons helpen begrijpen waarom.
Op een dag hoeven we mensen misschien niet meer te vertellen “u heeft de ziekte van Parkinson”, maar kunnen we ze vertellen welk biologisch subtype ze hebben en welke therapieën hen waarschijnlijk het beste zullen helpen.

De volgende doorbraak bevindt zich mogelijk letterlijk om je pols of in je zak. Draagbare apparaten en smartphones ontwikkelen zich in rap tempo tot digitale neurologen.

Moderne smartwatches en sensoren kunnen continu trillingen, loopsnelheid, evenwicht, stempatronen en bewegingscomplexiteit meten. Verschillende recente AI-studies met draagbare sensoren hebben een indrukwekkende nauwkeurigheid aangetoond bij het detecteren van de ziekte van Parkinson, uitsluitend op basis van loop- en bewegingspatronen.

Lees verder op: Hoe kunstmatige intelligentie de diagnose van de ziekte van Parkinson zal veranderen / Substack –







‘Energie komt voort uit gebrek of overvloed; het is het kind van de fysieke beweging, het kleinkind van de geestelijke beweging, en de moeder en oorsprong van de zwaartekracht‘.

Het boek kan je bestellen via Uitgeverij Abessijn, 
https://uitgeverijabessijn.nl/boeken/en-wat-is-uw-beroep/

Bike en Hike voor Parkinson – 5 september 2026, Tijdelijke actie: ontvang een gratis shirt t.w.v. € 25,-

Als je vóór 27 mei een team aanmeldt, ontvang je als teamcaptain een prachtig shirt cadeau. Als wandelaar ontvang je een comfortabel dry-fit shirt en als fietser een professioneel wielershirt met rits en achterzakken. Of je nu de Cauberg bedwingt met de fiets of de heuvels te voet trotseert, wij zorgen dat je dan in stijl aan de start verschijnt

Verkeer en meer


De rijtest binnen de beoordeling van rijgeschiktheid / CBR –

De plaats van de rijtest praktische rijgeschiktheid / CBR –

Leestip: “Je auto heeft het eerder door dan de arts: dit rijgedrag voorspelt dementie jaren eerder” / CBR –

Aangescherpte BIG-controle: dit verandert er voor artsen / CBR –

Vanaf juli 2026: Dit betekent een knipperend remlicht straks voor jou / VVN –

Fietsen met kinderen: van zitje tot bakfiets uitgelegd door TestKees / Fietsrsbond –

18 t/m 28 mei – Nationale Doortrapdagen / Fietsrsbond –

Bike en Hike voor Parkinson – 5 september 2026 / Bikevoorparkinson –

Toekomstvisie / Jan Rotmans –

Zingen in het Concertgebouw traint het brein bij dementie


Dit event is een initiatief van Teun Toebes en wordt mogelijk gemaakt door Article 25 Foundation, in samenwerking met het programma Over Morgen

Wetenschap, studies en zorg

‘Wetenschap is de observatie van wat mogelijk is, in heden of het verleden. Vooruitziendheid is de kennis van wat zou kunnen gebeuren, hoewel slechts langzaam’.

Leonardo Da Vinci


Aanvragen patiëntonderzoekers, het betrekken van patiëntonderzoekers

Parkinson Vereniging

Tijdschrift voor de ziekte van Parkinson

Sage Journals


ADVANCED BIOLOGY / WILEY –




Vier innovaties om de kloof tussen bewijs en praktijk te overbruggen in richtlijnen voor paramedische zorg bij de ziekte van Parkinson / PubMed –

Wetenschap­pelijk onderzoek: RESIST-PD / Radboudumc –

Sensorgebaseerde tremormetingen in het dagelijks leven zijn gevoelig voor de progressie van de ziekte van Parkinson in een vroeg stadium / Wiley Online Library –

Voeding en parkinson: update voor diëtisten / ParkinsonNet –


ADVANCED SCIENCE / WILEY –


Publiceer uw proefschrift bij Radboud University Press / Radboud University –

Niet kijken, kadootje!

Heeft u een nieuwsfeit gemist, kijk hier voor eerder geplaatste nieuwsfeiten!

Daarom wordt u lid van de Parkinson Vereniging!: Wij zijn lid van de vereniging, Word u ook lid? / Parkinsonisme Vereniging –


Wordt ook lid van deze nieuwsblog:


Wilt u ons helpen deze website en blogs in de lucht te houden?


Doneer dan hieronder, zodat wij de informatieve website Parkinson(isme) en Verkeersdeelnemer en blogs in de lucht kunnen houden.
Het resterende bedrag wat overblijft komt ten goede van ParkinsonNL, de fondsenwerver voor fundamenteel onderzoek naar de ziekte van Parkinson.

Zo helpt u twee vliegen in één klap!

‘Parkinson stoppen begint nu. Met baanbrekend wetenschappelijk onderzoek en innovaties. Zodat ieder mens zo goed mogelijk kan leven. Uiteindelijk gaan we voor een wereld zonder parkinson. Daar staan wij voor als ParkinsonNL.’

ParkinsonNL




Zoek een specifiek nieuwsfeit hier:


Autorijden met vragen over Parkinson en verkeersveiligheid, en andere reismogelijkheden
© Autorijden en Parkinson(isme)

© Mobiliteit bij Parkinson 
Autorijden & meer
(Parkinson(isme) en Verkeersdeelnemer)

Pagina’s: 1 2

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.