Parkinson is de snelstgroeiende hersenziekte ter wereld.
Parkinsonpatient Alex: ‘Wij zijn in de polder komen wonen met de kinderen omdat buiten wonen zo gezond is’. Hij ziet de bestrijdingsmiddelen uit tractoren vernevelen. ‘Nu vraag ik me af hoe gezond het hier is.’ ‘Als we de ramen in de slaapkamer open hebben staan, dan ligt er stof onder’, zegt Alex.
‘Prima, dacht ik altijd, want je bent met het land verbonden en daarom zijn we hier komen wonen. Maar daar hoort dus ook dat gif bij.’ Hij wijst naar het kanaal aan de achtertuin. ‘We hebben er vaak met z’n allen in gezwommen. Ik vind het vooral vervelend voor mijn kinderen.’ ‘Een neuroloog stapte ooit op ons af met het verhaal dat hem opviel hoeveel van zijn patiënten rond akkers wonen. Hij had met prikkertjes op een kaart ingetekend waar ze woonden.’
In 2014 namen wij een boerenbedrijf over in de Boterhuispolder bij Leiden. Met het hele gezin gingen we aan de slag om er iets moois van te maken. We verzamelden een prachtige kudde Lakenvelder runderen, een oud-Hollands ras, levend erfgoed. We knapten de oude turfschuur op en begonnen een boerderijwinkel. We stelden ons erf open voor wandelaars, schoolklassen en andere bijzondere bijeenkomsten. We deden er alles aan om de biodiversiteit in de polder te bevorderen, door uitgesteld maaibeleid, verhoogde waterstanden, rust op het juiste moment, het uitstrooien van ruige mest (goed voor de bodem), etcetera. En met resultaat: in het voorjaar wemelt het bij ons van de weidevogels, en het afgelopen jaar telden we een record aantal gruttoparen: maar liefst 30 paartjes.
Met onze biologische boerenburen begonnen we het gebiedsinitiatief ‘Land van Wei & Water’, om samen te werken aan de duurzame ontwikkeling van het prachtige polderlandschap waarin onze bedrijven gevestigd zijn. Met social design bureau Reframing Studio maakten we een toekomstplan dat we deelden met een brede groep streekholders. Wat een bijzondere ervaring om samen die plannen te maken: natuurinclusief, regeneratief, in verbinding met onze omgeving.
Maar deze week is die droom in stukken gebroken. We raken 36 hectare aan pachtgrond kwijt. Dat zit zo. Al meer dan tweehonderd jaar is ons bedrijf een pachtboerderij. Vroeger was daarin continuïteit gegarandeerd vanwege de erfpacht, maar tegenwoordig regeert de markt. Ons zesjarige pachtcontract verliep per 31 december 2024. De gemeente Teylingen heeft de pacht in een openbare aanbesteding ondergebracht en koos voor de hoogste bieder: een boer met een gangbaar melkveebedrijf en een mestoverschot. Inderdaad: zo’n boer die onder druk van de landbouwcrisis meedoet, en daarmee de grondprijzen nog verder opdrijft.
Geld boven grutto’s.
We zijn er kapot van. Als ik thuiskom en de stal in kijk, dan krimpt mijn hart ineen. Van onze kudde van 75 koeien zijn er 15 drachtig. Binnenkort breekt het kalverseizoen aan. Maar ze kunnen dit voorjaar niet de wei in. Dit jaar is er geen koeiendans voor onze lakenvelders. In plaats daarvan moeten we ons bedrijf opheffen en de koeien verkopen of afvoeren. We kunnen het eigenlijk nog steeds niet geloven.
Het meest onthutst zijn we over de kortzichtigheid van het College van BenW van de gemeente Teylingen, die 20.000 meeropbrengst per jaar laten prevaleren boven de kans om een veelbelovend gebiedsinitiatief te steunen. Want met Wei & Water konden wij echt laten zien dat het wél kan: natuurinclusief, ondernemend, sociaal. Een toekomstbestendige veehouderij.
‘And the things that remain‘ Ezio Bosso: Rain, In Your Black Eyes Ezio Bosso’s music about the poetry of the rain. From the rain of the eyes, to the memories of the summer rain, to the walls of rain where disappear. Supported by the images from the Joris Regen Masterpiece “Regen”. Ezio Bosso Piano, Giacomo Agazzini Violin, Relja lukic Cello. Live. From the Album: MUSIC FOR WEATHER ELEMENTS
Titiano Vecellio, Pieve di Cadore 1488/90, Venetië 1576. Venus van Urbino 1538, olieverf op doek 119×165. Florence Office Gallery – Urbino’s Venus is een van Titiaans beroemdste werken en toont een emblematische figuur van een jonge bruid die zich aankleedt om deel te nemen aan de viering van het ritueel dat in Venetië bekendstaat als “il toccamano”. Het was een huiselijke en niet-kerkelijke ceremonie waarbij jonge aanstaande vrouwen, door de hand van de bruidegom aan te raken, hun toestemming voor het huwelijk gaven. Titiano neemt de impuls om een verleidelijke Venus te schilderen naar aanleiding van een iconografie die is ontstaan in de Eerste Renaissance en is geïnspireerd door de oude figuratie van de “Venus pudica”. Het meisje, naakt liggend op een bed van spreien, kijkt de toeschouwer aan met verleidelijke en zachte ogen, terwijl ze met haar linkerhand de pub verbergt en in haar rechterhand een boeket rozen vasthoudt, symbool van de Godin en van plezier en volharding in de liefde. Aan het voeteneind van het bed roept de slapende hond om huwelijkse trouw. De achtergrond toont een verfijnde omgeving, eigen aan een rijk patriottisch huis uit Venetië van de Vijf Eeuwen. Twee polsbandjes zijn in de problemen: de ene probeert stiekem in de prullenbak te sluipen waaruit ze net de weelderige gouden en blauwe trouwjurk heeft gehaald, zichtbaar op de schouder van de andere polsband die op de rechtervoet staat. Op de vensterbank is de pot met mirte, een plant die traditioneel in verband wordt gebracht met Venus, een verdere verwijzing naar de volharding in de liefde die nog steeds de hond aan het voeteneind van het bed streelt. Op dit doek bevestigt Titiano zijn buitengewone talent om intensiteit en karakter aan personages te geven, evenals een ongeëvenaarde kennis om de zachtheid van de incarnaties en de kwaliteit van de materialen terug te geven. Zoals een brief uit 1538 getuigt, werd het schilderij van de “naakte vrouw” door Guidobaldo II della Rovere rechtstreeks van Titiano gekocht; het doek arriveerde vervolgens in 1631 in Florence met de erfenis van Vittoria della Rovere, laatste van het Huis en echtgenote van de Groothertog van Toscane, Ferdinando II de’ Medici. Lange tijd werd het tentoongesteld in de Tribune van Officieren naast de Venere de’ Medici, waarschijnlijk in een gewenste vergelijking tussen de twee opvallende schoonheden, het klassieke en ideale van het antieke beeld en het moderne en vleselijke geschilderd door Titiaan. Bron: Fragmenten
Uitgelicht: What can we measure in blood to track and understand pesticide and chemical exposures in Parkinson’s?
What can we measure in blood to track and understand pesticide and chemical exposures in Parkinson’s? ~80% of Parkinson’s is NOT caused by a gene. We need to understand what ‘sticks around,’ for how long, and where it hides. Brolin and Lopes Santos-Lobato open Pandora’s box on the topic in the Movement Disorders Journal. They crack it open just enough, so we can peek inside and appreciate the challenge.
Key Points:
– Are we missing household pesticide exposures? – Household pesticides may commonly be used w/o personal protective equipment. – Cities vulnerable ‘to the effects of ongoing climate changes, such as mosquito-borne disease,’ may be at risk for use of more pesticides, – We need to start studying not only occupational pesticides but also household pesticides. – We need biological tests to accompany questionnaires for pesticide use. – Organochlorine insecticides may be the only class of exposures that ‘bioaccumulate.’ Will we be able to “measure them several years after exposure?” – The other exposures may be ‘peed’ out too quickly. – We need biologicals to help determine if exposures are causal.
My take: We spend only 1-2 cents of every dollar on prevention of Parkinson’s
Wouldn’t prevention be the best treatment or even cure? If only ~20% of Parkinson’s is genetic, shouldn’t we focus a lot more on bad air, bad water, and potentially tainted food? Household exposures could be part of our significant blind spot in this area. Ray Dorsey and I explored this in our new book, the Parkinson’s Plan coming out in the fall, and it was refreshing to see this article and letter on the topic. We will need to start directly measuring exposures in people. To understand Parkinson’s, we need to shift to – ab origine – appreciating the story from the true beginning.
Deze regel is wijs voor een goede gezondheid: eet alleen als je wilt en geniet van voedsel. Kauw grondig opdat het je goed doet. Kook het goed, eerlijk en zonder kruiden. Hij die medicijnen slikt doet daar slecht aan
Leonardo Da Vinci
CleanLight – UV Crop Protection – CleanLight Introduction in PowerPoint
Op 11 april is het PesticideVrij-Dag
Samen met Natuur & Milieu, Parkinson Vereniging en FNV roepen we de overheid op tot een natuur-inclusief beleid. Voor een toekomst waarin onze gezondheid en biodiversiteit centraal staan.
Doe mee aan de manifestatie en maak het verschil voor volgende generaties. 👉 www.pesticidevrij-dag.nl – teken meteen vast de petitie!
Can we feed our population without synthetic pesticides? Pesticides have a bad rep, but they have been instrumental in feeding growing populations through history. However, an increasing numbers of critics and farmers say they have brought about a new, and bigger challenge – poor health and the decimation of biodiversity. Is it realistic, then, to get rid of them and still feed everybody on the planet? We’re destroying our environment at an alarming rate. But it doesn’t need to be this way. Our new channel Planet A explores the shift towards an eco-friendly world — and challenges our ideas about what dealing with climate change means. We look at the big and the small: What can we do and how the system needs to change. Every Friday we’ll take a truly global look at how to get us out of this mess. Author: Aditi Rajagopal Camera and Video Editor: Henning Goll Supervising Editor: Kiyo Dörrer, Joanna Gottschalk
Foto High Sky Clouds Parkinson(isme) en Verkeersdeelnemer
Gepubliceerd door Parkinson(isme) en Verkeersdeelnemer
PARKINSON(ISME) EN VERKEERSDEELNEMER
Voorwoord
Sinds april 2019 heb ik de diagnose Parkinson en moest mijn werkzaamheden als rijinstructeur, rijangstcoach en handels agent staken. Hierop heb ik besloten om mijn skills in te zetten als vrijwilliger voor de Parkinson Vereniging. Dit met doel om mijn mede Parkinsonians te kunnen ondersteunen met advies in onder andere Parkinson(isme) en Verkeersdeelnemer. Met meer dan 35 jaar ervaring als Rij instructeur, Faalangstdeskundige, Rijangst coach, Verkeersdocent en Inzicht in het karakter van mensen, Menskunde, Psychologie, Savoir-vivre (vermogen om sociaal met anderen om te kunnen gaan en zich maatschappelijk gepast en welgemanierd te gedragen) en Wereldkennis kan ik u ondersteunen.
Door mijn expertise ben ik uitstekend in staat om het beste in mensen naar boven te halen. Heeft u een vraag schroom dan niet om deze via de website of per mail aan mij te stellen.
Deze website is een verlengstuk voor de website van de Parkinson Vereniging.
Als geen ander weet u wat de ziekte Parkinson met u en uw naasten doet. Het kan u op diverse manieren belemmeren om deel te nemen aan het verkeer. Zowel als voetganger (met stok, rollator), fietser (twee of driewielig), scootmobiel, invalide voertuig en automobilist kan het zeer complex worden als er op enige wijze angsten bij gaan ontstaan.
De opzet van deze website is zo dat ik u van alle soorten angsten bij het autorijden iets mee wil geven. Maar dit is uiteraard ook toepasbaar op andere weggebruikers zoals voetganger (freezen) en fietser (balans) in de breedste zin van het woord.
Dit is niet alleen voor u van toepassing, maar ook voor diegene die met u mee is.
Ik wens u nog veel veilige kilometers toe en hoop dat u iets aan mijn adviezen heeft.
Vriendelijke groet,
Hans van Geluk
Parkinson(isme) en Verkeersdeelnemer
Bekijk meer berichten
Eén opmerking over 'Editie Glyfosaat/PFAS 78 – ‘And the things that remain’ – Parkinson, verkeer en meer 22-02-2025'
Eén opmerking over 'Editie Glyfosaat/PFAS 78 – ‘And the things that remain’ – Parkinson, verkeer en meer 22-02-2025'